Cât produce un sistem fotovoltaic în Feleac

Un sistem de 5 kWp orientat spre sud, la 35°, produce în Feleac în medie 6.009 kWh pe an, după datele PVGIS ale Comisiei Europene. Iulie e luna cea mai bună, decembrie cea mai slabă.

Producție pe luni, 5 kWp spre sud

Sud, 35°
6.009 kWh/an
Sud, 20°
5.791 kWh/an
Est-vest, 20°
4.925 kWh/an
Pe kWp, sud 35°
1.202 kWh
Calculează pentru casa ta
Producția lunară estimată în Feleac, în kWh, pentru 5 kWp
LunaSud 35°Sud 20°Est-vest 20°
Ianuarie273229147
Februarie341303223
Martie524492401
Aprilie577572510
Mai632650611
Iunie656687661
Iulie694720684
August679680612
Septembrie577549456
Octombrie500444325
Noiembrie335282182
Decembrie224186116
Total an6.0095.7914.925

Ce contează în Feleac

Feleac, pe dealul de deasupra orașului, are vedere liberă spre sud pe multe proprietăți, dar și vânt mai puternic. Producția e foarte apropiată de cea din oraș.

Pe dealuri expuse, structura de prindere se alege pentru vânt mai puternic.

Ipotezele calculului

PVGIS 5.3, baza de date PVGIS-SARAH3, coordonatele 46,712° N, 23,592° E, pierderi de sistem 14%, fără umbre. Valorile sunt medii pe termen lung, nu o promisiune pentru un an anume. Pentru detalii, citește cât produce un sistem de 5 kWp în Cluj, lună de lună.

Întrebări frecvente

Despre producția în Feleac

Cât produce un sistem de 5 kWp în Feleac?

După PVGIS, un sistem de 5 kWp orientat spre sud, la 35°, fără umbre, produce în Feleac în medie circa 6.009 kWh pe an, adică aproximativ 16,5 kWh pe zi în medie.

Care e cea mai bună lună pentru producție în Feleac?

Iulie, cu circa 694 kWh pentru 5 kWp. Cea mai slabă e decembrie, de aproximativ 3,1 ori mai puțin.

Cât pierd dacă acoperișul e est-vest?

În Feleac, un sistem de 5 kWp împărțit est-vest, la 20°, produce circa 4.925 kWh pe an, cu aproximativ 18% mai puțin decât spre sud la 35°. În schimb, producția e mai bine împărțită pe parcursul zilei.

Alte localități

Vrei cifra exactă pentru casa ta?

Venim gratuit în Feleac, măsurăm acoperișul și umbrele și îți spunem cinstit ce are sens.

Scrie-ne