Cât produce un sistem fotovoltaic în Baciu

Un sistem de 5 kWp orientat spre sud, la 35°, produce în Baciu în medie 6.052 kWh pe an, după datele PVGIS ale Comisiei Europene. Iulie e luna cea mai bună, decembrie cea mai slabă.

Producție pe luni, 5 kWp spre sud

Sud, 35°
6.052 kWh/an
Sud, 20°
5.839 kWh/an
Est-vest, 20°
4.953 kWh/an
Pe kWp, sud 35°
1.210 kWh
Calculează pentru casa ta
Producția lunară estimată în Baciu, în kWh, pentru 5 kWp
LunaSud 35°Sud 20°Est-vest 20°
Ianuarie272230149
Februarie347308225
Martie538504408
Aprilie586580515
Mai636655614
Iunie662693665
Iulie701727690
August688688618
Septembrie583554457
Octombrie499444323
Noiembrie320272177
Decembrie222185116
Total an6.0525.8394.953

Ce contează în Baciu

Baciu și satele lui (Popești, Rădaia, Suceagu) au case pe pante, cu orientări foarte diferite de la o stradă la alta. Producția medie e practic egală cu cea din Cluj-Napoca.

Pe pantele orientate spre nord, merită analizat montajul pe o anexă sau la sol.

Ipotezele calculului

PVGIS 5.3, baza de date PVGIS-SARAH3, coordonatele 46,790° N, 23,525° E, pierderi de sistem 14%, fără umbre. Valorile sunt medii pe termen lung, nu o promisiune pentru un an anume. Pentru detalii, citește cât produce un sistem de 5 kWp în Cluj, lună de lună.

Întrebări frecvente

Despre producția în Baciu

Cât produce un sistem de 5 kWp în Baciu?

După PVGIS, un sistem de 5 kWp orientat spre sud, la 35°, fără umbre, produce în Baciu în medie circa 6.052 kWh pe an, adică aproximativ 16,6 kWh pe zi în medie.

Care e cea mai bună lună pentru producție în Baciu?

Iulie, cu circa 701 kWh pentru 5 kWp. Cea mai slabă e decembrie, de aproximativ 3,2 ori mai puțin.

Cât pierd dacă acoperișul e est-vest?

În Baciu, un sistem de 5 kWp împărțit est-vest, la 20°, produce circa 4.953 kWh pe an, cu aproximativ 18% mai puțin decât spre sud la 35°. În schimb, producția e mai bine împărțită pe parcursul zilei.

Alte localități

Vrei cifra exactă pentru casa ta?

Venim gratuit în Baciu, măsurăm acoperișul și umbrele și îți spunem cinstit ce are sens.

Scrie-ne