Cât produce un sistem fotovoltaic în Dej

Un sistem de 5 kWp orientat spre sud, la 35°, produce în Dej în medie 6.033 kWh pe an, după datele PVGIS ale Comisiei Europene. Iulie e luna cea mai bună, decembrie cea mai slabă.

Producție pe luni, 5 kWp spre sud

Sud, 35°
6.033 kWh/an
Sud, 20°
5.837 kWh/an
Est-vest, 20°
4.980 kWh/an
Pe kWp, sud 35°
1.207 kWh
Calculează pentru casa ta
Producția lunară estimată în Dej, în kWh, pentru 5 kWp
LunaSud 35°Sud 20°Est-vest 20°
Ianuarie213183127
Februarie326290215
Martie537502404
Aprilie611603531
Mai672689639
Iunie692722686
Iulie731755709
August715713634
Septembrie592562461
Octombrie480428313
Noiembrie286243163
Decembrie18015198
Total an6.0335.8374.980

Ce contează în Dej

Dej, în nordul județului, are o producție anuală apropiată de cea din Cluj-Napoca, cu iarna puțin mai slabă și vara puțin mai bună.

Iarna, ceața din valea Someșului poate reduce producția în unele dimineți.

Ipotezele calculului

PVGIS 5.3, baza de date PVGIS-SARAH3, coordonatele 47,142° N, 23,875° E, pierderi de sistem 14%, fără umbre. Valorile sunt medii pe termen lung, nu o promisiune pentru un an anume. Pentru detalii, citește cât produce un sistem de 5 kWp în Cluj, lună de lună.

Întrebări frecvente

Despre producția în Dej

Cât produce un sistem de 5 kWp în Dej?

După PVGIS, un sistem de 5 kWp orientat spre sud, la 35°, fără umbre, produce în Dej în medie circa 6.033 kWh pe an, adică aproximativ 16,5 kWh pe zi în medie.

Care e cea mai bună lună pentru producție în Dej?

Iulie, cu circa 731 kWh pentru 5 kWp. Cea mai slabă e decembrie, de aproximativ 4,1 ori mai puțin.

Cât pierd dacă acoperișul e est-vest?

În Dej, un sistem de 5 kWp împărțit est-vest, la 20°, produce circa 4.980 kWh pe an, cu aproximativ 17% mai puțin decât spre sud la 35°. În schimb, producția e mai bine împărțită pe parcursul zilei.

Alte localități

Vrei cifra exactă pentru casa ta?

Venim gratuit în Dej, măsurăm acoperișul și umbrele și îți spunem cinstit ce are sens.

Scrie-ne