Cât produce un sistem fotovoltaic în Cluj-Napoca

Un sistem de 5 kWp orientat spre sud, la 35°, produce în Cluj-Napoca în medie 6.058 kWh pe an, după datele PVGIS ale Comisiei Europene. Iulie e luna cea mai bună, decembrie cea mai slabă.

Producție pe luni, 5 kWp spre sud

Sud, 35°
6.058 kWh/an
Sud, 20°
5.844 kWh/an
Est-vest, 20°
4.975 kWh/an
Pe kWp, sud 35°
1.212 kWh
Calculează pentru casa ta
Producția lunară estimată în Cluj-Napoca, în kWh, pentru 5 kWp
LunaSud 35°Sud 20°Est-vest 20°
Ianuarie263222146
Februarie348308226
Martie537503409
Aprilie592586520
Mai641660619
Iunie664695667
Iulie703730692
August690691620
Septembrie586557461
Octombrie501445326
Noiembrie319270178
Decembrie216180114
Total an6.0585.8444.975

Ce contează în Cluj-Napoca

În oraș, cele mai multe sisteme ajung pe case cu acoperiș în două ape și pe vile din cartiere ca Bună Ziua, Borhanci sau Europa. Umbrele de la clădirile vecine și de la copacii înalți contează mai mult decât în afara orașului.

Pe acoperișurile est-vest din cartierele noi, producția e mai mică pe total, dar mai bine împărțită pe zi.

Ipotezele calculului

PVGIS 5.3, baza de date PVGIS-SARAH3, coordonatele 46,770° N, 23,590° E, pierderi de sistem 14%, fără umbre. Valorile sunt medii pe termen lung, nu o promisiune pentru un an anume. Pentru detalii, citește cât produce un sistem de 5 kWp în Cluj, lună de lună.

Întrebări frecvente

Despre producția în Cluj-Napoca

Cât produce un sistem de 5 kWp în Cluj-Napoca?

După PVGIS, un sistem de 5 kWp orientat spre sud, la 35°, fără umbre, produce în Cluj-Napoca în medie circa 6.058 kWh pe an, adică aproximativ 16,6 kWh pe zi în medie.

Care e cea mai bună lună pentru producție în Cluj-Napoca?

Iulie, cu circa 703 kWh pentru 5 kWp. Cea mai slabă e decembrie, de aproximativ 3,3 ori mai puțin.

Cât pierd dacă acoperișul e est-vest?

În Cluj-Napoca, un sistem de 5 kWp împărțit est-vest, la 20°, produce circa 4.975 kWh pe an, cu aproximativ 18% mai puțin decât spre sud la 35°. În schimb, producția e mai bine împărțită pe parcursul zilei.

Alte localități

Vrei cifra exactă pentru casa ta?

Venim gratuit în Cluj-Napoca, măsurăm acoperișul și umbrele și îți spunem cinstit ce are sens.

Scrie-ne